Pojęcie psa rasowego jest wszystkim znane, ale dlaczego nawet psy do złudzenia przypominające znane nam rasy nie możemy nazwać rasowymi?
Wygląd psa, jak i jego cechy psychiczne, zależą od genów przekazywanych przez ojca i matkę, zawartych w ich komórkach rozrodczych (plemnik, jajo). Komórki rozrodcze każdej rasy zawierają ściśle określony i właściwy dla danej rasy zestaw genów, który przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Może się jednak zdarzyć, że pies lub suka, odpowiadające wyglądem danej rasie, mają w komórkach rozrodczych inne niż ta rasa zestawy genów. Ujawni się to jednak na pewno w ich potomstwie. Dlatego też, za rasowego uważamy takiego psa, który nie tylko odpowiada pod względem fizycznym i psychicznym wzorcowi swojej rasy, ale daje również rasowe potomstwo, co najmniej w trzech pokoleniach. Najpewniejszym dowodem rasowości psa jest jego rodowód. Istnieje obecnie wiele ras psów . Około 330 uznanych jest przez FCI - Międzynarodową Federację Kynologiczną, a jest także wiele ras nie uznanych jeszcze przez organizację. Wciąż pojawiają się rasy nowe.
Rasy te ukształtowały się i nadal kształtują dzięki pracy hodowców, bazujących zwykle na istniejącym pogłowiu psów o zbliżonym typie. Przez dobór do rozrodu egzemplarzy o pożądanych cechach i selekcję, czyli odrzucenie egzemplarzy niepożądanych, pogłowie to tworzy populację coraz bardziej wyrównaną. Do populacji takiej niejednokrotnie wprowadzane są nowe cechy przez skrzyżowanie z innymi rasami, które cechy te mają. Jeżeli powstała w ten sposób grupa psów, wyrównana i i pożądanych cechach, kojarzona między sobą daje przez minimum trzy pokolenia egzemplarze dostatecznie do siebie podobne i odpowiadające wzorcowi, uznaje się jako określoną rasę.
contact
+ 48 604 934 514
kennel@blackstubble.pl
43-100 Tychy
district Mąkołowiec
Poland